9.27.2007

13 Półbrygada Legii Cudzoziemskiej FFL


13 Półbrygada Legii Cudzoziemskiej
(13e Demi-Brigade de Légion Étrangère - 13e DBLE)


Jednostka powstała w 1940 roku w Sidi Bel Abbes w Algierii na bazie kadry pochodzącej z 1 Pułku Legii Cudzoziemskiej (1er Régiment étranger). Początkowo miała być częścią korpusu ekspedycyjnego, który miał wesprzeć Finlandię w jej walce przeciw Rosji Radzieckiej (Wojna Zimowa). Po kapitulacji Finlandii w marcu 1940 roku, półbrygada wraz z innymi jednostkami korpusu została skierowana do Norwegii, w celu ochrony jej portów przed niemieckim agresorem.

Po zakończeniu walk pod Narwikiem i klęsce wojny w Norwegii, jednostka została wycofana do Anglii, gdzie w czerwcu 1940 roku dołączyła do innych oddziałów francuskich ewakuowanych z Dunkierki (obóz Trentham Park). Tam formacja przyłączyła się do sił Wolnej Francji (FFL).

Dalszy szlak bojowy półbrygady wiódł do Afryki: była obecna na okrętach brytyjskich podczas bitwy o Dakar, szturmowała Libreville, brała udział u boku wojsk brytyjskich w 1941 roku w walkach Erytrei , w Syrii i Libanie, a w 1942 roku brała udział w bitwie pod Gazallą, dzielnie broniąc pozycji pod Bir Hakeim. Następnie po kampanii tunezyjskiej została włączona do rozbudowujących się wojsk francuskich i walczyła we Włoszech , a później wyzwalała Francję.

Brak komentarzy: