9.14.2007

2 Batalion Marszowy FFL

2 Batalion Marszowy
(BM2 - Le Bataillon de Marche no 2)
2 Batalion Marszowy (BM2 - Le Bataillon de Marche no 2), zwany też Batalionem Marszowym de l’Oubangui-Chari, został sformowany z oddziałów tyralierów senegalskich stacjonujących we Francuskiej Afryce Równikowej. Po opowiedzeniu się tej kolonii po stronie Wolnej Francji, batalion pod dowództwem komendanta de Roux został włączony do powstających oddziałów FFL (Sił Wolnej Francji). Oddział liczył w tym czasie: 25 oficerów, 115 podoficerów i 800 żołnierzy i składał się z 3 kompanii woltyżerów (pod dowództwem kapitana Amiela oraz poruczników Hautefeuille i Feraud) oraz kompanii ciężkiej (dowodzonej przez kapitana de Bricourt).
Batalion został przewieziony do Palestyny i razem z innymi formacjami FFL wziął udział u boku Brytyjczyków w kampanii syryjskiej.
2 Batalion Marszowy wszedł w skład 1 Brygady FFL dowodzonej przez gen. Koeniga. Razem z tą formacją walczył w 1942 roku m.in. pod Halfaya i pod Bir-Hakeim a następnie brał udział w lądowaniu na Madagaskarze.
Susan Travers będąca szoferem gen. Koeniga wspomina, że tyralierzy senegalscy należący do tego oddziału dodawali kolorytu siłom Wolnej Francji walczącym u boku Brytyjczyków m.in. mieli nawet własnego czarownika, który odprawiał tajemnicze rytuały.

Brak komentarzy: