2.11.2011

Samoloty współczesne Amercom 1/100 (modern)

Postanowiłem zaprezentować dotychczas wydane w serii „Samoloty Świata” samoloty współczesne w skali 1/100 (z małym wyjątkiem w postaci dwóch typów używanych podczas Wojny Falklandzkiej, które nie wiadomo czemu zostały zrobione w skali 1/72).

 

NATO:

F-16 Fighting Falcon – podstawowy lekki myśliwiec NATO – używany też jako samolot wsparcia taktycznego (myśliwsko-bombowy) m.in. przez USAF, Danię, Włochy, Belgię, Grecję, Holandię, Norwegię, Portugalię i Turcję (model jest w polskich barwach i wymaga tylko zmian oznaczeń państwowych).

F/A-18F Super Hornet – pokładowy samolot wielozadaniowy – używany jako myśliwsko-szturmowy przez US Navy (model jest w zasadzie gotowy do użycia, nie wymaga żadnych zmian)

Mirage 2000C – francuski samolot myśliwsko-szturmowy używany m.in. przez Francję i Grecję (model w barwach francuskich, gotowy do użycia)

F-104 Starfighter – samolot myśliwski starszej generacji, używany m.in. przez USAF, RFN, Włochy, Belgię, Kanadę, Danię, Grecję i Holandię (samolot w okazjonalnych barwach lotnictwa włoskiego – wymaga przemalowania)

Douglas A-4M Skyhawk (model w skali 1/72) – pokładowy samolot szturmowy starszej generacji, użytkowany przez US Navy (model w barwach US Navy gotowy do użycia) – przydatny też w konfliktach bliskowschodnich i wojnie o Falklandy

de Havilland Vampire FB.9 – brytyjski myśliwiec wycofany ze służby – przydatny w konfliktach bliskowschodnich (wymaga przemalowania)

Fairchild A-10A – pierwszy amerykański samolot bliskiego wsparcia sił lądowych (samolot w barwach USAF, gotowy do użycia – to zakup, który najbardziej mnie ucieszył :)

BAE sea Harrier FRS. Mk1 – (model w skali 1/72)samolot wielozadaniowy pionowego startu, używany przez Royal Navy i USMC (a w wersji lądowej także przez RAF) – model w barwach brytyjskich, gotowy do użycia

McDonnell Douglas F-4C Phantom II – podstawowy amerykański samolot myśliwski i myśliwsko-bombowy starszej generacji – używany m.in. przez USAF, US Navy, USMC RFN, Wielką Brytanię, Grecję, Hiszpanię (model w barwach amerykańskich, gotowy do użycia)

North American F-100C Super Sabre – myśliwiec amerykański starszej generacji, używany przez amerykańską Gwardię Narodową (model w barwach amerykańskich, gotowy do użycia)

Grumman F-14A Tomcat – podstawowy myśliwiec pokładowy US Navy (model w barwach amerykańskich, gotowy do użycia)

 

Układ Warszawski (Warsaw Pact):

MiG-29 "Fulcrum-C" – lekki myśliwiec radziecki, używany też jako samolot myśliwsko-szturmowy przez ZSRR i inne państwa Warsaw Pact (model w barwach radzieckich)

MiG-21MF – lekki myśliwiec radziecki starszej generacji, używany też jako samolot myśliwsko-szturmowy przez ZSRR i inne państwa Warsaw Pact (model w barwach polskich)

 

W najbliższych zapowiedziach są jeszcze m.in.: Tornado i Su-27

5 komentarzy:

AWu pisze...

A jak jest z wykonaniem?
przyznam, że omijałem tą serię szerokim łukiem bo lotnictwo mnie jakoś nie kręci, ale kilka Migów 21 i jakiś A10 w skali 1:100 mogły by się przydać..

rrober pisze...

Powiedziałbym, że wykonanie jest porównywalne z pojazdami Dragona czyli na dosyć wysokim poziomie (w każdym razie o jedną poprzeczkę wyżej niż sam bym był w stanie zrobić te modele - ale z drugiej strony ja nigdy nie robiłem samolotów, a to zupełnie inne techniki modelarskie niż przy figurkach i pojazdach). Oczywiście trzeba obejrzeć model czy np. kółka są prosto wklejone lub nie ma widocznych uszkodzeń. Poza tym figurki pilotów i kabiny są prawie nie pomalowane. Do wargamingu w sam raz.
Musisz sam obejrzeć te modele, czy Ci pasują.
PS. Na Centralnym obok Sindara jest sklep ze starymi numerami. Poza tym można zamówić w wydawnictwie - do mnie przesyłka szła ok. trzech dni od zamówienia.

AWu pisze...

Hmm na centralnym ta księgarnia koło dawnej Strefy 51 ?
Planuję wpaść po T34 do Sindara to zerknę.

Z 1:100 Diecastów mam tylko Mi 24, model świetny ale pusty, bez załogi.

A maja podwozia ?
Bo te Migi 21 to bardziej na teren mnie interesują.

rrober pisze...

Tak to ta księgarnia.
Wszystkie modele mają wystawione podwozia - może to wygląda trochę dziwnie w locie (zwłaszcza jeżeli to maszyna ponaddzwiękowa), ale za to mogą spokojnie stać na lotnisku.
Migi-21 są srebrne i mają polskie szachownice - więc będziesz musiał zmienić oznaczenia lub przemalować.
Pozdrawiam,
rrober

AWu pisze...

Zdecydowanie przemalować kompletnie, ale to podwozie brzmi zachęcająco !