11.18.2011

BAC Lightning i Sepecat Jaguar - kolejne zakupy z serii "Samoloty Świata"

Seria „Samoloty Świata” zdaje się zbliża się już ku końcowi i nie wiem, czy będzie kontynuowana – dlatego postanowiłem pochwalić się moimi ostatnimi nabytkami modeli samolotów współczesnych w skali 1/100.

Są to:

- myśliwiec brytyjski BAC Lightning,

- brytyjsko-francuski samolot myśliwsko-bombowy Sepecat Jaguar.

Oba modele są w barwach RAF-u.

 

Lighting był pierwszym brytyjskim odrzutowym samolotem myśliwskim, który osiągnął podwójną prędkość dźwięku. Zbudowano ogółem 339 sztuk. Oprócz RAF-u był użytkowany tylko przez Arabię Saudyjską i Kuwejt.

Jaguar został skonstruowany w związku z zapotrzebowaniem Wielkiej Brytanii i Francji na samolot wsparcia powietrznego sił lądowych. Zastąpił w RAF samoloty Hawker Hunter, a w Armée de l'air samoloty Super Mystere, F-84 Thunderstreak i F-100 Super Sabre. Był użytkowany także przez lotnictwo Indii, Omanu, Ekwadoru i Nigerii (kraj ten nie zapłacił pełnej kwoty za otrzymane samoloty – dlatego odcięto dopływ części zamiennych i samoloty szybko zostały uziemione z powodu awarii – to pokazuje jak bardzo współczesne lotnictwo jest uzależnione od logistyki).

 

W ramach interesującej mnie serii planowane są jeszcze modele 1/100 następujących samolotów: British Aerospace Hawk i F-15 Eagle.  

 

2 komentarze:

Pryzmek pisze...

Oj joj joj! Szmat czasu nic nie pisałeś. Zdążyłem pomyśleć, że porzuciłeś zacne hobby :)

rrober pisze...

A owszem żyję, żyję i maluję - obecnie głównie starożytność :)