5.31.2011

Aermacchi MB-339 (Włochy, modern)

Dzisiaj MB-339 - pierwszy z dwóch samolotów w skali 1/100 w jakie kiedyś się zaopatrzyłem - były sprzedawane w zastawach razem z puzzle (puzzle trafiło oczywiście do dzieci).

Aermacchi MB-339 jest włoskim samolotem szkolno-treningowym. Może pełnić też rolę lekkiego samolotu szturmowego. Został on opracowany w celu zastąpienia wcześniejszej konstrukcji MB-326 .

Pierwszy lot odbył się w 1976 roku i dostawy dla Włoskich Sił Powietrznych rozpoczęły się w 1979 roku. Zbudowano ogółem 200 MB-339, z tego około połowy maszyn jest użytkowana przez Włoskie Siły Powietrzne.  Oprócz Włoch samoloty tego typu były jeszcze użytkowane przez Argentynę, Nową Zelandię, Dubaj, Erytreę, Ghanę, Malezję, Nigerię i Peru.

Ciekawym epizodem jest użycie samolotów tego typu przez Argentynę  (Lotnictwo Marynarki Wojennej - Naval de Aviación Commando) podczas konfliktu o Falklandy w kwietniu 1982 roku.  Sześć samolotów tego typu znajdowało się na lotnisku w Port Stanley (In 1980, Comando de la Aviación Naval Argentina (CANA), or Argentine naval air command, ordered ten MB-339As, advanced trainer and light attack aircraft.Base Aérea Wojskowy (BAM ) Malwiny). Razem z czterema  T-34 oraz 24 FMA IA 58 Pucara tworzyły Grupo 3 de Ataque i miały za zadanie bronić wysp przed brytyjskim desantem. Pozostałe argentyńskie MB-339 operowały w tym czasie z baz kontynentalnych Almirante Zar, Bahia Blanca, Río Grande, Tierra del Fuego. W dniu 21 maja podczas rutynowego lotu rozpoznawczego i pilotowany przez porucznika Owen Crippa, MB-339A po raz pierwszy zaatakował siły desantowe Royal Navy. Lekkich uszkodzeń doznała wtedy fregata HMS Argonaut. W dniu 27 maja, MB-339A (4-A-114) został zestrzelony przez Blowpipe podczas Bitwy o Goose Green. Trzy MB-339 zostały zdobyte przez Brytyjczyków w Port Stanley.

Na razie maluję model jednolitym kolorem jasnoszarym - brak mi na razie włoskich kalkomanii, ale jakoś postaram się rozwiązać ten problem.

 

Brak komentarzy: