1.02.2008

Plany na 2008 rok (ww2)

Robię ten okres w zasadzie tylko przy okazji głównego nurtu modelarskiego jakim jest współczesność i dlatego jest on w totalnej rozsypce, a ja nie mam koncepcji jak go zebrać.
Zresztą biorąc pod uwagę to, że możliwości wargamingowego użycia tych figurek i modeli na Yelonkach zniknęły na gdzieś za horyzontem - nie planuję spektakularnych prac (traktuję ten okres jako kolejny z kategorii "do szuflady").

Nie mniej uczciwie muszę stwierdzić, że wymaga on dużo pracy:

Armia Radziecka (1943-45)
Nie planuję już powiększenia stanu posiadania - muszę tylko dokończyć to co aktualnie jest zrobione (głównie powsadzać Kozaków na konie i dorobić oznaczenia pojazdów, potrzebuję też więcej broni zespołowej piechoty i jak będę miał power to skleję kilka samochodów ciężarowych).

Armia Brytyjska (Europa 1943-45)
W zasadzie jedyną gotową jednostką jest pułk czołgów (na Churchillach - 11 szt.) Do dokończenia (drobne przeróbki typu radiostacje itp. oraz domalowanie i oznaczenia) wymagają dwa pułki na Shermanach oraz pułki na Cromwellach i Cometach. Piechota i artyleria są OK (brakuje tylko tradycyjnie nieco broni zespołowej piechoty). Spadochroniarze jak będę miał czas dostaną jeepy. Trzeba jeszcze dorobić kilka samochodów pancernych do rozpoznania korpuśnego.
Muszę także dokończyć "cudeńka" (AVRE, Buffaloo, Kangaroo itd.)

Armia Brytyjska (Afryka 1941-43)
Boję się nawet zaglądać do tych pudełek - nie wiem czy będę miał czas i ochotę ruszać ten temat w przyszłym roku. Ewentualnie pojedyncze oddziały i modele.
Armia Włoska (Afryka 1940-43)
Piechota (ponad dywizja) i artyleria są w zasadzie gotowe (z wyjątkiem broni zespołowej :). Czołgi, działa samobieżne i samochody pancerne są w trakcie sklejania.

Armia Włoska (Sycylia, Bałkany i Rosja)
Domalowywuję piechotę( około dywizji ). Alpinii (dywizja) i artyleria są gotowe. Kawaleria (konno) jest w trakcie przerabiania (spieszona jest już pomalowana).

Armia RSI
Ciekawy temat, ale dopiero się do niego przymierzam.

Armia Węgierska (1942)
Piechota (około dywizji) wymaga drobnych prac wykończeniowych, artyleria - muszę skleić kilka dział, które już zgromadziłem. Wojska pancerne - zrobię w miarę możliwości czasowych te modele, które już posiadam. Kawaleria wymaga zrobienia.

Armia Rumuńska
Piechota (około dywizji) jest pomalowana w 30%. Artyleria jest gotowa. Wojsk pancernych (oprócz gotowych już tankietek i samochodów pancernych rozpoznania) nie zamierzam robić. Kawaleria nie jest gotowa.

Armia Amerykańska (Europa 1943-45)
Piechota (jeden pułk) i artyleria jest prawie gotowa. Czołgi i inne pojazdy będę robił sukcesywnie. Spadochroniarze (dwa pułki) i piechota szybowcowa (jeden pułk) są pomalowani w 50%.

Armia Francuska (1942-45)
Mam gotowych kilka batalionów piechoty różnych formacji i trochę sprzętu. Pozostały sprzęt postaram się dokończyć w miarę możliwości.

Armia Niemiecka
Mam kilka formacji batalionowych lub mniejszych z różnych okresów wojny, w różnym stanie. Generalnie nie interesuje mnie ta armia, ale jeżeli zdecyduję się coś robić to raczej późny okres wojny, w kamuflażu zimowym (np. na Ardeny lub Balaton).

Brak komentarzy: