5.31.2010

Bitwa testowa w konwencji początku kampanii mazurskiej 1914r. (ww1)

Dzisiaj zaległa bitwa z I Wijny Światowej rozegrana w maju na Yelonkach:

Bitwa testowa WW1 w konwencji początku kampanii mazurskiej 1914r.

Siły Niemieckie:
1 Pułk Piechoty (3 bataliony)
Artyleria:
6 baterii armat 7cm (wsparcie bezpośrednie)
3 baterie armat 7cm i 3 baterie haubic 10cm (wsparcie z odwodu dywizji).
Cel: obronić front o szerokości 4km – obrona głównie za pomocą ognia artyleryjskiego

Siły Rosyjskie:
1 Dywizja Piechoty (16 batalionów)
Artyleria: 6 baterii (wsparcie bezpośrednie ogniem na wprost)
Cel: przełamać obronę niemiecką na całej szerokości

Przebieg walki:
Starcie miało charakter asymetryczny – z dużą przewagą strony atakującej (przewaga w piechocie 5,3 krotna)
Rosjanie mieli nacierać w dwóch rzutach – I rzut w centrum: 8 batalionów, II rzut na flankach – 8 batalionów. Za I rzutem w drugiej linii podążała artyleria (miała wspierać atak ogniem na wprost). Rzuty miały wchodzić po kolei – ci nie udało się zrealizować ze względu na zbyt krótką przerwę czasową pomiędzy rzutami (rezultat był taki, że otrzymaliśmy efekt skoordynowanego ataku w centrum i na flankach).
Niemcy mieli się bronić w oparciu o trzy punkty terenowe (las w środku i wioski na flankach) na froncie o szerokości ponad 4km (przerwy pomiędzy pozycjami niemieckich batalionów wynosiły około 1km). Obrona mała być realizowana głównie w oparciu o ogień artyleryjski z niewielkim udziałem ognia piechoty. Artyleria na pozycjach niewidocznych dla nieprzyjaciela. Piechoty rosyjskiej było tak dużo, że Niemcy byli zmuszeni do rezygnacji z ognia kontrbateryjnego (uciszyli tylko 2 baterie w początkowej części walk nie zadając strat w sprzęcie).
Bitwa trwała około 5 godzin – Rosjanie zrealizowali swój cel przy stracie ponad 1/4 sił (4 bataliony wyeliminowane z walki plus duże straty w pozostałych batalionach I rzutu). Niemcy wycofali około 1/3 sił piechoty i artylerię

2 komentarze:

xardas pisze...

Ciekawa gra - od jakiegoś czasu nosi mię by zrobić coś z wielkiej wojny. Masz może etaty brygad rosyjskich ?? Jakiego przelicznika używacie ??

btw:
http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=621

Nadaje się na carską artylerie?

xardas pisze...

No i jeszcze kwestia terenów - takie chaty co są na zdjęciu to w 1914 mogły być pod Warszawą - w rejonach Olsztynka to dominowało już raczej trochę solidniejsze budownictwo ;)