4.29.2011

Lotnictwo Rumuńskie (modern) 3

Ostatnia porcja zdjęć: An-2, An-26, An-24, LIA-88 Soimul, Mi-8T i IAR.316B Alouette.

4.28.2011

Lotnictwo Rumuńskie (modern) 2

Dzisiaj kolejna porcja zdjęć: MiG-21M, MiG-23MF, MiG-23UB, MiG-29, IAR-93, Aero L-29 Delfin, Aero L-39ZA Albatros.

4.27.2011

Lotnictwo Rumuńskie (modern) 1

Rumunia pomimo formalnej przynależności do RWPG i Układu Warszawskiego od lat 60-tych starała się prowadzić politykę niezależną od Wielkiego Brata (przejawem tego było np. nieuczestniczenie wojsk rumuńskich w interwencji w Czechosłowacji w 1968 roku lub udział sportowców w Olimpiadzie w Los Angeles w 1984 roku, które były zbojkotowane przez sowietów i ich satelitów). Wyrazem niepokorności wobec ZSRR było też zacieśnianie stosunków politycznych i gospodarczych z Chinami, które były w otwartym konflikcie ideologicznym z sowietami. Jednocześnie za czasów rządów Nicolae Ceauşescu jednym z głównych elementów polityki rumuńskiej było kreowanie pozytywnego wizerunku Rumunii na Zachodzie. Znalazło to podatny grunt np. we Francji, która prowadziła (i zresztą prowadzi do dzisiaj) politykę dogadywania się kontrowersyjnymi dyktatorami.

Te uwarunkowania polityczne (które przedstawiłem w dużym uproszczeniu) miały wpływ na rozwój rumuńskiego lotnictwa - z jednej strony przepływ nowoczesnych technologii od Wielkiego Brata był ograniczany, a z drugiej strony pojawiały się na wyposażeniu konstrukcje francuskie i chiński oraz kilka własnych. Dało to w rezultacie amalgamat, który nie był ani nowoczesny, ani funkcjonalny :)

Przedstawiam kilka zdjęć samolotów i śmigłowców rumuńskich z okresu "zimnej wojny", które były jeszcze na chodzie w latach 90-tych (MiG-15, MiG-15UTI, MiG-21M, MiG-21-PF, H-5 (chińska wersja Ił-28), Aérospatiale SE.316 Alouette III, Aérospatiale SA.330A Puma).

CDN.

4.26.2011

T-72 (ZSRR, modern)

Przyznam się, że Tpz zostały "na chwilę" odstawione do pudełka (oczywiście niedokończone :) - a ja zabrałem się za sowieckie T-72.

Model Revella skleja się bardzo przyjemnie - nawet gąsienice, ci do których miałem pewne obawy "prawie same się skleiły".

Przerobiłem też model T-72 wydany w serii "Czołgi świata" - obniżyłem wieżę, która była osadzona zbyt wysoko i muszę przyznać, że teraz wygląda OK.   

4.23.2011

Wielkanoc


Wesołych Świąt, smacznego jajka i mokrego dyngusa
życzy
rrober

4.22.2011

Eurofighter Typhoon F.2 (GB, modern)

Dzisiaj kolejny model z serii "Samoloty Świata" w skali 1/100 - myśliwiec przewagi powietrznej Eurofighter Typhoon F.2 w barwach brytyjskiego RAF.

Jest to jak na moje potrzeby trochę zbyt nowa maszyna (generacja 4+) - bo choć koncepcja wywodzi się z lat 80-tych, projekt powstał w latach 90-tych - to pierwsze samoloty tego typu zaczęto produkować seryjnie dopiero w 2003 roku. Jednak stwierdziłem, że do najnowszych scenariuszy (wojna z Iranem lub Chinami :) będzie w sam raz.

Samoloty są użytkowane przez: Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię, Austrię i Arabię Saudyjską.

4.21.2011

Tpz 1 ABC (Niemcy, modern)

Tpz1 kleją się powoli (mam małe opóźnienie w związku z przeziębieniem jakie ostatnio złapałem) - w związku z tym zabrałem się za ostatni (mam nadzieję :) pojazd tego typu w tej serii - Tpz1 ABC (wóz rozpoznania skażeń). To znaczy nie odżegnuję się całkowicie od robienia tych modeli (chociaż mnie mocno wymęczyły - a efekt nie jest zachwycający) - być może zrobię jeszcze amerykańskiego M93 Fox (NCBRS), ale to sporo przeróbek (więc zrobię sobie na razie przerwę :).

Zdjęcia teraz tylko z realu - modele pstryknę jak skończę malowanie i oznaczanie.

4.13.2011

Tpz 1 (Niemcy, modern)

Tpz 1 EloKa sklejony - anteny zrobiłem z żyłki od szczotki - teraz czeka grzecznie na malowanie. A ja zabrałem się za kolejny Tpz 1 - tymczasem w wersji podstawowej (może jednak zrobię go jako wóz specjalistyczny pionierów TPz 1 PiGrpFz).

 

W międzyczasie zacząłem malować ostatniego amerykańskiego M24 (tym razem wersję z osłonami gąsienic - chociaż pierwszą rzeczą jaką robili żołnierze po otrzymaniu tych czołgów był właśnie demontaż osłon, które na Europejskim TDW były zupełnie zbędne), dwa belgijskie Leo1 oraz dwa nowe T-54A.

4.11.2011

Tpz EloKa (Niemcy, modern)

Co miało być sklejone - zostało sklejone (no może z małym wyjątkiem - dorabiam obecnie holenderskie miotacze granatów dymnych w kilku pojazdach). A za malowanie jakoś nie mogę się zabrać :)

Dlatego zacząłem sklejać kolejny model dla Bundeswehry - wóz łączności i walki elektronicznej Tpz EloKa. Tpz to chyba najgorszy (czytaj: najtrudniejszy) model Revella z jakim przyszło mi się zmagać - i dlatego robię wersję soft - omijam wszystkie elementy, których nie będzie widać (w tym szczególnie podwozie).  

Zastanawiam się z czego zrobić anteny - tak, żeby nie były podatne na uszkodzenia.  

 

4.07.2011

MiG-15 (ZSRR, modern)

Amercom wydał kolejny zeszyt z serii "Samoloty Świata" - tym razem zawiera model samoloty MiG-15 w skali 1/72.

Kilka słów o bohaterze odcinka :)

W 1947 biuro Mikojana i Guriewicza zaprojektowało nowoczesny płatowiec myśliwca oznaczony jako I-310 ("I" od istriebitiel – myśliwiec), brakowało jednak w Związku Radzieckim silnika odpowiedniego dla tej nowoczesnej maszyny. Problem ten rozwiązał się, gdy rząd brytyjski udostępnił ZSRR swój nowy silnik turboodrzutowy Rolls-Royce Nene Mk. I, który w dość krótkim czasie skopiowano i oznaczono Klimow RD-45. Rozwiązało to problem i trzeci prototyp z nowym silnikiem wzbił się w powietrze 30 grudnia 1947 roku. Nowy typ maszyn pod oznaczeniem MiG-15 wszedł do służby na początku 1949 roku.

W tym samym roku powstała również ulepszona wersja samolotu z silnikiem WK-1 o większym ciągu, oznaczona jako MiG-15bis, a w 1950 – treningowa wersja dwumiejscowa MiG-15 UTI. Produkcję podjęto również w Polsce i Czechosłowacji. Maszyny te to:

  • MiG-15 produkowany w Czechosłowacji to S-102 a w Polsce Lim-1 (od „Licencyjny Myśliwiec”)
  • MiG-15bis to odpowiednio: S-104 i Lim-2
  • MiG-15UTI to w zależności od silnika A-102 i A-104 z Czechosłowacji i SB Lim-1 lub SB Lim-2 z Polski

W Polsce produkowano ponadto następujące wersje:

  • Lim-1A - samolot rozpoznawczy z aparatem fotograficznym AFA-21
  • Lim-2R - szturmowo-rozpoznawczy z miejscem na aparat w przedniej części owiewki
  • Lim-2A - dwumiejscowy samolot szturmowo-rozpoznawczy

W latach 80-tych MiG-15 i jego wersje był spotykany w siłach powietrznych niektórych państw Układu Warszawskiego jedynie w rezerwie i był przeznaczony w zasadzie tylko do wykonywania zadań pomocniczych.

Źródło: Wikipedia

 

 

4.06.2011

Fennek (Holandia, modern)

Skończyłem sklejać dwa holenderskie Leopardy 2A5 i stwierdziłem, że potrzebuję do nich pojazdy rozpoznawcze, dowodzenia lub łączności. Nie mam na razie żadnych modeli pojazdów z rodziny YPR-765 (AIFV) i dlatego sięgnąłem po model lekkiego opancerzonego wozu rozpoznawczego Fennek.  

Leichter Gepanzerter Spähwagen Fennek zostały opracowane dopiero w 2000 roku (więc później niż przyjęte przeze mnie ramy czasowe - ale trudno, nie mam w tej chwili odpowiednich modeli pojazdów, które pasowałyby czasowo).

W 2003 roku weszły w na uzbrojenie dwóch armii: niemieckiej i holenderskiej. Królewska Armii Holandii zamówiła 410 pojazdów (202 w wersji rozpoznawczej, 130 (MRAT) przeciwpancerne i 78 ogólnego przeznaczenia) a Bundswehra 222 pojazdy (178 rozpoznawczych, 24 inżynieryjne i 20 (JFST) wsparcia ogniowego). Ponadto armia niemiecka zamówiła dodatkowe pojazdy - zamówienie to jest realizowane obecnie.

4.04.2011

Porządki w Bundeswehrze :)

Nie mam jakoś poweru żeby zabrać się za figurki (w tym roku w zasadzie żadnej jeszcze nie pomalowałem), ale nadal kontynuuję pracę nad modelami współczesnymi.

Ostatnio skleiłem norweskie NM-116 oraz  M48A5, znalazłem też niedokończone Leo1A3, pokryte tylko kolorem podstawowym pod kamuflaż. Teraz czekają na pomalowanie.

Skleiłem też Leo1A3 dla Belgów i kleję obecnie holenderskie Leo2A5.

Wyciągnąłem ze strychu stare pudła z modelami Leopardów 2 - częściowo pomalowanych jakieś 6-7 lat temu i odłożonych "na potem" - i wziąłem się za porządki. Zamierzam pomalować (tym razem do końca :)  to towarzystwo. Przy okazji odkryłem stareńkiego Leo1A1 (o którym zapomniałem) - pomalowanego tak, że szkoda gadać - pójdzie do remontu :)