7.13.2009

Unimog po raz pierwszy (modern)

Unimog (skrót od "Universal Motor Gerät"czyli "Pojazd Uniwersalny") - to marka średnich samochodów ciężarowych z napędem na wszystkie koła, zdolnych do poruszania się w terenie, wykorzystywanych przez specjalistyczne służby i wojsko.


Pierwszy Unimog został zaprojektowany w 1945 roku, a wszedł do produkcji w 1948 roku w firmie Gebr Bohringer GmbH. Firma ta została wykupiona w 1951 roku przez Mercedesa-Benza i odtąd nazwa Unimog kojarzy się już nierozerwalnie z marką Mercedes-Benz.


Jestem szczęśliwym posiadaczem czterech modeli Unimogów - oto najnowszy z nich Unimog U400 (w barwach Armii Belgijskiej):Jest to model Matchbox-a w skali ok. 1/80 - przed przemalowaniem wyglądał tak:

7.09.2009

Volkswagen Type 181 "Kurierwagen" (modern)Volkswagen Type 181 "Kurierwagen" (w UK nazywany Trekker, w USA Thing a w Meksyku Safari) był popularnym samochodem terenowym produkowanym po II Wojnie Światowej. Wywodził się w prostej linii od sławnego wojennego Kubelwagena (czyli wersji terenowej popularnego garbusa). Wyprodukowano go w latach 1969-83 w astronomicznej liczbie ponad 90 tys. sztuk (z tego ponad 70 tys. w RFN, a pozostałe w Meksyku).

Znalazł oczywiście zastosowanie wojskowe - przy czym jak łatwo się domyślić głównym odbiorcą była Bundeswehra (w latach 1969-79 zakupiła ponad 15 tys. Kurierwagenów - w 1992 roku mieli jeszcze ponad 4 tys. tych pojazdów).

Kurierwageny znalazły się ponadto w armiach: Austrii (Bundesheer), Belgii (w oddziałach stacjonujących na terenie RFN), Danii, Grecji, Meksyku, Maroka, Portugalii, Szwajcarii, Holandii (Luchtmacht) i Turcji. Były nawet użytkowane w niewielkich ilościach w armiach USA, UK i Francji.

Moje Kurierwageny są w barwach belgijskich.

Są to modele Matchboxa w skali ok. 1/69 - przed przemalowaniem wyglądały w ten sposób: